05 listopada 2015

Relacja z konferencji WroBlog. Czy warto chodzić na spotkania blogerskie?


Idąc za ciosem, po MeetBeauty (relacja TUTAJ) byłam uczestniczką kolejnej konferencji blogerskiej - tym razem w moim mieście :) Po bardzo udanym spotkaniu blogerek urodowych w Warszawie, zgłosiłam się  (po raz kolejny na ostatnią chwilę) na spotkanie blogerów wrocławskich. Towarzystwo było bardzo zróżnicowane. Poczynając od blogerów modowych i urodowych, poprzez kulinarnych aż do typowo lifestylowych twórców.

rejestracja na konferencję :)
Przyznam, że najbardziej na wydarzenie WroBlog przyciągnęła mnie prelekcja Radzki, mojej ulubionej modowej Youtuberki mieszkającej we Wrocławiu. Bardzo chciałam ją zobaczyć. Okazała się niezwykle dowcipną i miłą osobą. Na jej wykład czekałam całą konferencję, ponieważ występowała jako ostatnia. Impreza podzielona była tematycznie na różne panele dotyczące prowadzenia i wyglądu bloga. 

Konferencję rozpoczynał wykład Pauliny z bloga One Little Smile. Paulina pokazała wiele przydatnych stron, z których możemy korzystać przy tworzeniu bloga i natchnęła mnie do rozpoczęcia prac modernizacyjnych dotyczących szablonu na moim blogu.


Następnie Tomek z Enjoyyourlife opowiadał o swojej pasji do tworzenia bloga oraz  o tym jak ważne są relacje z Czytelnikami i że nie zawsze to statystyki są kluczem do popularności bloga. Szczerość, nasze autentyczne zaangażowanie w prowadzenie bloga, kreatywność, zdjęcia, pisanie na tematy będące aktualnymi trendami są równie ważne jak magiczne "słowa kluczowe" w Google i pozycjonowanie. Dobrze funkcjonujący blog, to blog pisany z pasją, nie pod wyszukiwarkę. Potem wkroczyła Asia z Wyrwanezkontekstu.pl z minionkową prezentacją na temat języka, którego powinniśmy używać na blogu. Trochę poprawnej polszczyzny oraz nieoficjalny ton wskazane :)


No i na deser Magda z kanału Radzka ze swoim mini wykładem na temat popularności bloga oraz jak sprawić by nas lubiano i czytano :) Dużo było dowcipu, trochę o historii kanału, anegdot ... Magda na żywo jest jeszcze ładniejsza i jeszcze bardziej sympatyczna niż na filmach. Podczas tego wieczoru miała na sobie piękną sukienkę ze sklepu Aeterie Karoliny Baszak (znacie z Youtube'a? Jeśli nie TUTAJ link). Wyglądała zjawiskowo i bardzo się cieszę, że mogłam ją zobaczyć na żywo.


Na spotkaniu poznałam kilka nowych dziewczyn, a także spotkałam się z Justyną, Anią i Magdą, które były ze mną na MeetBeauty. Tworzyłysmy małe, urodowe grono, które rozsiadło się w pierwszych rzędach :)
Zasłuchane grono wrocławskich blogerek urodowych :)
Poniżej spotkanie z Moniką z kanału FoodDrugandCosmetics. Oglądam ją już od dawna, fajnie było ją poznać na żywo :) Tak pozytywna jak na filmach, które kręci! Dobrze wiedzieć, że jest nas tyle z jednego miasta :)
Czy warto bywać na takich konferencjach/spotkaniach blogowych? 
Zdecydowanie TAK. Mimo, że nie jestem najbardziej śmiałą osobą udało mi się poznać kilka naprawdę fajnych dziewczyn, z którymi staramy się nadal utrzymać kontakt. Oprócz tego ogromną wartością dodaną jest wiedza przekazywana przez osoby, które odniosły już sukces, a ich blog jest znany i rozpoznawany dzięki ich ciężkiej pracy - to wskazówki takich blogerów, którzy sami, organicznie doszli do etapu, w którym utrzymują się z prowadzenia własnego bloga i jest to dla nich przyjemnością i pracą jednocześnie są najcenniejsze. Dla mnie takie spotkania to zupełnie nowe wydarzenie, po ponad 2 latach prowadzenia bloga w zamknięciu się na znajomości, a  opartego jedynie na siedzeniu przed komputerem, pisaniu postów bez codziennych spotkań z innymi blogerkami urodowymi i blogerami w ogóle. 

Czy na takich spotkaniach jest wyłącznie miło? 
Mnie nie spotkała żadna niemiła sytuacja. Z tego co zauważyłam na konferencjach panuje przyjazna atmosfera. Czuć unoszący się duch branży, wszechobecne social media (każdy robi sobie zdjęcia na Instagram, Facebooka, kręci vlogi). Jak wszędzie tworzą się grupki znajomych i wiadomo, że na jednym spotkaniu nie uda nam się poznać wszystkich, a ja często krępowałam się podejść do kogoś, kogo chciałam zaczepić. Czasem nie jest łatwo "wbić" się w towarzystwo (z kim przyszedłeś, z tym się trzymasz - tak było na WroBlog), choć może gdybym poszła na afterparty (na którym nie było) okazałoby się, że integracja była większa niż na samej konferencji :) 

Czy na konferencjach otrzymuje się upominki od firm/powinno się na nich bywać ze względu na sponsorów?   
Pewnie zastanawiacie się kto za to wszystko płaci ;) Na wcześniejszej konferencji, na której byłam (MeetBeauty) całe spotkanie było dla nas darmowe, łącznie poczęstunkiem oraz giftami od sponsorów spotkania , którzy oczywiście liczą na wypromowanie swoich produktów przez nas jako osoby, które tworzą opinie w internecie. Tamta konferencja miała wymiar w dużej mierze reklamowy, ale też ekspercki (wykłady blogerów, znawców SEO, grafiki). 
WroBlog było konferencją bardziej kameralną, nie nastawioną na zysk, na którą składaliśmy się po przysłowiowe 5 zł. Nie było czuć wszechobecnej reklamy, a całe spotkanie miało focus bardziej na treść i wiedzę z zakresu prowadzenia bloga niż promowanie marek.
Nie polecam podejścia czysto nastawionego na kolekcjonowanie prezentów od marek, bo zatraca się ideę całego spotkania - meetingu osób, które są zakręcone na tym samym punkcie. 

Co można wynieść z takiego spotkania?  
Dla mnie udział w takiej konferencji ma sens, jeżeli zależy nam na promowaniu i rozwijaniu naszego bloga oraz poznaniu osób, które pasjonuje to samo co nas. Spotkania na żywo z osobami, które robią to co my, wymiana doświadczeń i sugestii naładowuje pozytywną energią i mobilizuje do dalszego prowadzenia, ale i ulepszania bloga. Bez skrępowania można pogadać dokładnie o tym, o czym piszemy na blogu wiedząc,  że inne osoby interesuje to tak samo jak nas (nie przynudzamy sobie nawzajem). Można zdobyć większą pewność siebie i umiejętność nawiązywania kontaktów. Odwagi dziewczyny :)

Uczestniczyłyście już w spotkaniu lub konferencji dla blogerów?
Jeżeli nie, chciałybyście?

51 komentarzy :

 1. Bardzo fajne spotkanie. :) Jestem za tym, żeby ze spotkania można było wynieść więcej w głowie niż w rękach. :) Nie mogę, nie lubię dźwigać toreb, ale spotkania uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daisy super podsumowanie moich przemyśleń, dziękuję Ci za opinię:)

   Usuń
 2. nigdy nie byłam na takim spotkaniu,mam nadzieje ze to się niedługo zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też:) może Saw jakieś kluby paznokciowych blogerek:)

   Usuń
 3. ja również, nie byłam na takim spotkaniu, ale z wielką przyjemnością wzięłabym udział i poznałabym dziewczyny, które mnie odwiedzają oraz oczywiście nowe. Pozdrawiam Babooshka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzena, super byłoby poznać swoje Czytelniczki na żywo:)

   Usuń
 4. Bardzo chętnie wezmę udział w spotkaniach, które będą organizowane w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, okazja do wielu znajomości i zainspirowania się:)

   Usuń
 5. Ja chcialabym wziac udzial w takim spotkaniu, ale niestety w Koszalinie zadne nie sa organizowane :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda:( ps. Koszalin to miasto, z którym mam dużo wspólnego:) nawet ostatnio tam byłam :) pozdrawiam moje jedno z ulubionych miast!

   Usuń
 6. Nigdy nie byłam, choć mieszkam kawałek od Wrocławia...Nie wiem gdzie powinnam szukać informacji, jak się zapisywać itp. ;] Dosłownie jak raczkujące dziecko :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spójrz na grupę WroBlog na Facebooku. Tam podawane są wszystkie terminy, tematy prelekcji i warsztatów. To jest cykl spotkań, nie jednorazowa akcja :)

   Usuń
  2. Dokładnie, śledź WroBlog na FB :)

   Usuń
  3. Dziękuję Wam :) Zajrzałam i zalajkowałam - zobaczymy co będzie ;) Konferencje zawsze odbywają się w czwartki? Czym to jest podyktowane, że np. nie w piątek lub na weekend? :)

   Usuń
  4. Nie wiem czym jest to podyktowane, ale widzę, że zazwyczaj jakieś wydarzenia WroBlog są w tygodniu :) Miejscem spotkań jest zazwyczaj kawiarnia BARBARA na rynku - bardzo fajna miejscówka :)

   Usuń
 7. Warto, warto :) oprócz wiedzy można też zawrzeć fajne nowe znajomości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super;) też byłam na Meet beauty i uważam że warto było jechac kilka godzin ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też miałam na MeetBeauty spory kawałek, ale nie żałuję, że zdecydowałam się pojechać:)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. To prawda, szczególnie występ Radzki był super :)

   Usuń
 10. Świetnie wyszła Ci ta relacja! Mnie ostatnie dwie konferencje dały sporo do myślenia. Moim celem jest profesjonalizowanie bloga :) I oczywiście miło Cię było, dzięki nim, poznać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magda, mam podobne odczucia, konferencje dały mi kopa do tego, żeby rozwijać bloga:)!

   Usuń
 11. Byłam na Meet Beauty i nie żałuję :) świetnie było :) na innym spotkaniu blogerek jeszcze nie byłam :) może kiedyś będę miała okazję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzycielko szkoda, że Cię nie poznałam na Meet Beauty :( mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy np. wiosną :)

   Usuń
 12. Chciałabym wziąć kiedyś udział w takim spotkaniu , mimo że też nie jestem śmiałą osobą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie musisz wziąć udział tym bardziej:) aby siew osmielić:)!

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. Ania, to super okazja zeby poczuć motywację do mnie działania i pozytywnych zmian na blogu :)

   Usuń
 14. o świetnie! można było poznać wiele osób z tą samą pasją :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie byłam na takim spotkaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja niestety nigdy nie byłam na takim spotkaniu ale chciałabym we wiosnę na Meetbeuty :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie konferencje powinny być częściej! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, ja na pewno wezmę w jeszcze jakiejś udział:)

   Usuń
 18. Nigdy nie miałam przyjemności być na takim spotkaniu ale widzę, że to fajna sprawa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę świetna okazja by spotkać wielu lat ciekawych ludzi:)

   Usuń
 19. Fajne takie spotkania, ja nie byłam na żadnym i nie wiem czy miałabym odwagę,bo wiem,że nie jestem profesjonalistką. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Martyna takie jak konferencje nie są tylko dla mnie profesjonalistów, wręcz przeciwnie, spotykają się na nich jest blogerzy którzy chcą się czegoś nauczyć:)

   Usuń
 20. Szkoda, że w Uk nie ma takich spotkań:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Veronica, tego co wiem polskie dziewczyny, które mieszkają w UK też organizują spotkania. Kiedyś np. Niessia25 organizowała:)

   Usuń
 21. Bardzo chciałabym brać udział w takim spotkaniu, jestem otwarta ale nie wiem czy tak mlody blog jak mój ma szanse na konferencję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arleta na pewno w zgloszeniach podaje się staż bloga (od kiedy istnieje), ale według mnie nie ma to przewazajacego znaczenia w doborze uczestniczek. Najwazniejsza jest nasza pasja widoczna w prowadzeniu bloga oraz zaangazowanie.

   Usuń
 22. chciałabym byc na takim spotkaniu,alam okazje w Trojmiescie, bo mieszkam w Gdansku,niestety nie moglam... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze szkoda, bo miałaś niedawno super konferencję Blog Forum Gdańsk.

   Usuń
 23. Widać, że było to bardzo ciekawe spotkanie. Wyglądałaś pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki kochana! Powiem Ci, że występ Radzki był super, choćby dlatego warto było pójść :)

   Usuń
 24. Akurat na WroBlog nie mogłam dotrzeć, ale podobno mają być kolejne edycje, mam nadzieję, że następnym razem bardziej mi termin podpasuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja też się cieszę, że w końcu zebrałam się na odwagę :)
  Bo poznać osoby, które lubią robić to co ja, bezcenne :)
  Do zobaczenia :*:*:*

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz - staram odwiedzać się każdego komentującego, tak aby poznać również Wasze blogi:)

Proszę o niewklejanie linków do swoich blogów w komentarzach.

Na pytania odpowiadam pod tym samym postem.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...